ASDEP TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

      Aile ve Sosyal Destek Projesi (ASDEP)  tanıtım toplantısı yapıldı.
      Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Konferans salonunda Hakkari Vali Yardımcısı Bekir ABACI başkanlığında düzenlenen toplantıya İl Özel İdare Genel Sekreteri Osman KIZILBAN, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Akif BİLDİRİCİ, İl Müftüsü Faruk GÜRBÜZ, Türkiye İş Kurumu İl Müdürü Ahmet KIZILKAYA, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel DURGUN, İl Sağlık Müdürü Hamdullah KARA, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Edip ALAN, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Vedat Ali ERTUŞ,  Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşit GÜLDAL ile Muhtarlar ve İmamlar katıldı.

      Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Akif BİLDİRİCİ yaptığı konuşmada, aile sosyal destek projelerinin ev ev dolaşarak sorunların tespiti ve çözümü noktasında önemli hizmetler sunulacağını belirterek, ASDEP kapsamında işe alınan 38 personelin diğer kamu kurumlarının tanıması için ilgili kamu kurumlarının temsilcilerine ASDEP projesi tanıtımı yapıldı.
      İl Müdürü Bildirici, projenin tanıtımı konusunda sunum yaptı.
      Sahada yapılan çalışmaların sosyal hizmet açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirterek şunları söyledi:

      ‘’ASDEP aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerinin planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden yararlanılmasının sağlanması amacıyla sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık içeren  bir programdır. Bu programın nihai amacı toplumun özellikle dezavantajlı kesimlerinde yaşam kalitesinin kamu hizmetlerinin etkin kullanımıyla arttırılmasıdır. ASDEP kapsamında ilimizde istihdamı gerçekleştirilen 38 meslek elemanımız proje kapsamında, Bakanlığımızın belirlediği iş tanımı çerçevesinde sahaya çıkacaktır. Saha çalışmaları hane ziyaretleri şeklinde olacak, her bir ailenin sosyal durumu ve gereksinimleri tespit edilecektir. ASDEP kapsamında görevli çalışanlarımız tüm iş ve işlemleri kendilerine verilen mobil bağlantılı cihazlarda bulunan uygulama üzerinden yürüteceklerdir. Mobil cihazlarda bulunan uygulama kapsamında girilen veriler, Bakanlığa eşzamanlı aktarılıp yapılan ziyaretin sonuçları takip edilecek olup aynı zamanda bu veriler Türkiye’nin ayrıntılı sosyal haritasının çıkarılması için kullanılacaktır. Yapılan ziyaretler kapsamında hane halkının ihtiyacına hangi kamu hizmetiyle cevap verilebileceği tespit edilip bu kapsamda ilgili kamu kuruluşuna yönlendirmeler yapılacaktır. Bu nedenle sahada görev yapacak Sosyal Danışmanların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verdiği hizmetlerin yanı sıra tüm kamu hizmetlerinin iş ve işleyişine hakim olması gerekmektedir. Bu gereksinim doğrultusunda öncelikle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından, vatandaşa verdikleri hizmetleri Sosyal Danışmanlarla  paylaşmaları beklenmektedir. İkinci olarak Sosyal Danışmanlar sahadayken ihtiyaç durumunda diğer kamu kurumlarına sevk işlemini sağlıklı yapabilmesi için iletişim kurabileceği görevlilerle iletişim kanalının oluşturulması planlanmaktadır’’

      Vali Yardımcısı Bekir ABACI ise yaptığı konuşmada “Ailenin ve aile ile ilgili yapılan çalışmaların önemine vurgu yaparak tüm kurum ve kuruluşların hizmetlerinde aile, çocuk, engelli ve yaşlılara hizmet konusunda gerekli çalışmaları yapmaları gerektiği, özellikle çocuk ve gençlerin sorunlarına yönelik projeler hazırlayarak sorunların çözümüne yönelik çalışmaların önemine vurguladı.”
      ABACI; ayrıca bugün ASDEP tanıtım toplantısı yanında Tunceli iline ataması yapılan İl Müdürümüz Mehmet Akif BİLDİRİCİ’nin veda toplantısı oldu. İl Müdürümüz Hakkari ilinde görev yaptığı süre zarfında önemli çalışmalar yaparak devletimizin sıcak yüzünü ve şefkatini dezavantajlı ailelere göstermiştir. Kendisine bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Yeni görev yeri olan Tunceli’de de önemli görevler yapacağına inanıyorum.

      Programın sonunda katılımcılara yapılan ikramda sonra toplantı sona erdi.
 

 
 


Sonraki Sayfa: 5395 SAYILI ÇOCUK KORUMA KANUNU 2017 YILI 5. DÖNEM İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Önceki Sayfa : VALİMİZ SAYIN TOPRAK’TAN TAYİNİ ÇIKAN ASP İL MÜDÜRÜ BİLDİRİCİ ONURUNA VEDA YEMEĞİ