HAKKÂRİ AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDRÜLÜĞÜMÜZDE "KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ" PROGRAMI

      Bakanlığımız tarafından Ülke genelinde eş zamanlı olarak yürütülen çalışmalara paralel olarak  İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan etkinlikler çerçevesinde "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" Aile ve Sosyal Politikalar (ASP) İl Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilmiştir.
      Hakkâri ASP İl Müdürlüğü’nde düzenlenen programa Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK’ın eşleri Sayın Dr. Funda TOPRAK Hanımefendi, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Emre TAYANÇ, Vali Yardımcısı Bekir ABACI, İl Müftüsü Faruk GÜRBÜZ, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Murat ALKAN ile Muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.
 
      Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşması Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Şifa ÇAKIR tarafından yapıldı.
 
      Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ile ilgili slayt gösteriminin ardından Hakkâri Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Neşe Ataman BOR, günün anlam ve önemine ilişkin bir sunum yaptı.
 
      Hakkâri Müftüsü Faruk GÜRBÜZ ise "İslam Dininde Kadının Yeri" konulu bir konuşma yaparak katılımcılara bilgiler verdi.
 
      Daha sonra programda bir konuşma yapan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK’ın eşleri Sayın Dr. Funda TOPRAK Hanımefendi, dünya görüşü, ideolojisi ne olursa olsun kadına karşı fiziksel ekonomik, psikolojik, sembolik her türlü şiddete karşı çıkılması gerektiğini söyledi.
 
       Kadınların adeta bir pazarlama aracı, bir vitrin süsü olarak kullanılmasını kadına karşı bir saygısızlık olarak gördüğünü ifaden eden TOPRAK Hanımefendi, şunları kaydetti:
 
      "Çocukluk ve gençlik dönemlerinde aile içi şiddetin uygulandığı bir ortamda yetişenlerin şiddet gösterme eğilimine sahip oldukları yapılan araştırmalarla gösterilmiştir. Bizler kadını Allah’ın emaneti olarak gören bir dinin mensuplarıyız. Doğuştan farklı özelliklerle dünyaya gelmiş olsak da hak ve adaletle eşit olmamız gerektiğine inanıyorum. Bir anne, bir eş, bir evlat, bir kardeş, komşu, arkadaş olan kadının onuruna haysiyetine yönelik yapılan her türlü saldırı tüm insanlığa yapılmıştır."
 
      Hakkâri Vali Yardımcısı Bekir ABACI da, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaparak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle düzenlenen etkinliğe katılan herkese teşekkür etti. 
 
      ŞÖNİM personelimiz tarafından stant açılmış ve Şiddetle mücadele kapsamında hazırlanan broşürler dağıtılmıştır. Ayrıca Bakanlığımız tarafından gönderilen şiddete yönelik görseller şehrin muhtelif yerlerinde ki billboardlarda asılmıştır.

      Programın sonunda katılımcılara ikramda bulunuldu.
 

 

Sonraki Sayfa: Bakanımız Kaya’nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Önceki Sayfa : İL MÜDÜRÜMÜZ KAYA’nın 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI