HAKKÂRİ’DE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Hakkâri Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.
 
Valiliğimiz, Belediye Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar (ASP) İl Müdürlüğü tarafından Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen programa Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK’ın yanı sıra eşleri Sayın Dr. Funda TOPRAK Hanımefendi, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa BALIK, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, ASP İl Müdür Vekili Salih KAYA, kurum müdürleri ve çok sayıda kadın katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlenen programa katılanlara teşekkür ederek kadınların gününü kutladı.
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tarihi, önemi ve amacına değinen Valimiz Sayın TOPRAK, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"25 tane ülkede kadın-erkek eşitliğinin sağlandığından bahsediliyor. Bütün ülkelerde kadı-erkek eşitliğinin tam manasıyla hayata geçirilebilmesi için yapılan hesaplamalarda daha 170 yıl gerekiyor. 170 sene sonra inşallah bütün dünyada kadın-erkek eşitliği bütün ülkelerde oturmuş olur. Türkiye olarak 144 ülke içinde 130’uncu sıralardayız. Ülke olarak iyi bir noktada değiliz. Kadına şiddet yapılmamalı.  Şiddetin kendisi kötü. Kadına karşı yapılınca kötü oluyor da erkeğe, çocuğa veya bir hayvana karşı hatta bir bitkiye, ağaca karşı yapıldığında daha mı az kötü oluyor bence hayır. Buradaki kadının farkı toplum içerisinde geri planda kalması, fiziki güçsüzlüğü, bazı yanlış gelenek göreneklerin getirmiş olduğu hayat tarzı."
 
Kendini ilahiyatçı olarak tanıtan bazı adamların din adına, kendi adına, gelenek adına, kadınlara şiddetle ilgili akla ziyan sözler sarf ettiklerini ifade eden Valimiz Sayın TOPRAK, şunları aktardı:
 
"Sayın Diyanet İşleri Başkanımız bugün güzel bir açıklama yaptı. Böyle bir şiddetin, kadına kötü muamelenin kesinlikle yeri olmadığına dair çok aydınlatıcı açıklamalar yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımız da tavır koydu bu saçma sapan laflara. Onun için öncelikle bu birbirine karşı saldırgan, hoşgörüsüz, tahammülsüz, limitleri çok düşük olduğu davranış kalıplarından çıkmamız gerekiyor. Bunu hem erkeklere hem de kadınlara iki tarafa da söylüyorum. İki tarafında gerek evlilik hayatında, gerek anne, baba, kardeş ilişkilerinde birbirlerine daha hoşgörülü davranması gerekiyor. Hepimiz insanız birbirimize insan gibi davrandığımız zaman zaten konu çözülüyor. Kadına gelenek, görenekler, kendini bilmez hocaların belki yanlış yönlendirmeleri, geride kalmaları, fiziksel eksiklikleri dolaysıyla biraz daha pozitif ayrıcalık gerekebilir. İki tarafta yuva kurmadan, çocuk sahibi olmadan, hayatı beraber paylaşmadan tutun her yönden birbirini tamamlayan bir kitlenin iki parçası. Neşat ERTAŞ’ın "Kadın insandır, erkek insanoğludur" sözüne de katılmıyorum. Bunlar ayrıştırıcı ya düzeltelim derken bence daha kötü yere götüren mevzular. Atatürk çok güzel söylemiş "Erkekle kadın bir parçanın ortak eşit bölümleridir, bunlar berabere yükselir". Beraber yükselmek içinde yine Atatürk’ün ifade ettiği gibi "Kadınlarımızın da eğitimde, fende, ilimde, sanatta, her yönde erkeklerle beraber hayatın uzaması gerekiyor". Cumhuriyetimizin kurulduğunda bugüne kadar gerçekten devletimiz kadının hiçbir zaman geride kalmaması için hayatın her alanında siyasette, ilim, sanat, kültür, eğitim, devlet kurumlarındaki vazifeler her zaman önde ve görünür olması için örneğini verdiğini seçme ve seçilme hakkında verdiğim gibi 1934’te bu niyetle yola çıkmış bir devletimiz Cumhuriyetimiz var. Bunun sonucunda da baktığımızda göğsümüzü gere gere dünya çapında profesörlerimizin, hukukçularımızın olduğu kadınlarda görüyoruz. Yeterli mi değil, daha fazla olması lazım."
 
Kadına şiddet, erken yaşta evlendirme, taciz, istismar, dışlama bunların hepsinin altında veya çözüm olarak duran bir şeyin olduğunu bunun da iyi ahlak sahibi olmak olduğunu belirten Valimiz Sayın TOPRAK, "İyi ahlak sahibi bir insan kadın içinde erkek içinde ne eşine kötü davranır, ne çocuğuna dayak atar, ne eşini herhangi bir şeye zorlar. Bunlar zaten ahlak kavramının içinde var. Ki bunu dinimiz 1.400 seneden evvel söylemiş. Evrensel değerlerde bunu doğruluyor. Ben bu vesileyle burada bulunan bütün kadınlarımıza erkelerimize gerçek anlamda evrensel ahlakla donanmış bunun bilincinde olan insanlar yetiştirmelerini rica ediyorum. Karşılıksız sevmenin, fedakârlığın, koşturmanın, evlatları için kendini parçalamanın abidesi olan siz çok kıymetli kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum, hepinizi Allah’a emanet ediyorum." şeklinde konuştu.
 
8 Mart’ta sokağın nabzı adlı slayt gösteriminin ardından "Doğumdan ölüme ve yaşamda kadın olmak" adlı skeç gösterimi sergilendi. Erbane Topluluğu müzik dinletisinin ardından sahneye davet edilen Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK’ın eşleri Sayın Dr. Funda TOPRAK Hanımefendi, yılın kadını ödülüne layık görülen şehit eşi Zerife ALTINKUMDA’ya Cumhuriyet altını takdim edildi.
 
Valimiz Sayın TOPRAK da, 11 çocuğuna bakan ve yılın kadını seçilen ALTINKUMDA’yı tebrik ederek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.
 


 


Sonraki Sayfa: 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

Önceki Sayfa : AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ SÜREKLİ İŞÇİ KADROSUNA GEÇİŞ SINAVI