Hakkari’de Gazi ve Şehit Ailelerine İftar Yemeği

Hakkari Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından şehit ve gazi ailelerine iftar yemeği verildi.
      Hakkari Evi’nde verilen iftar yemeğine Hakkari Valisi Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, Eşi Dr. Funda TOPRAK, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin TEMEL, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Metin TOKEL, Hakkari Belediye Başkan Vekili Cüneyt EPCİM, Vali Yardımcıları Bekir ABACI, Mehmet Nurullah KARAMAN, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi KORKMAZ, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa BALIK, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Salih KAYA, İl Müftüsü Faruk GÜRBÜZ, kurum amirleri, gazi ve şehit aileleri katıldı.

     Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, masalarını dolaştığı davetlilerle yakından ilgilenerek onlarla bir süre sohbet etti.
 
      Daha sonra Valimiz Sayın TOPRAK ve beraberindeki protokol üyeleri aynı masaları paylaştıkları şehit yakınları ve gazilerle birlikte iftarlarını açtılar.
 
      Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından Hakkâri Müftüsü Faruk GÜRBÜZ tarafından dua yapıldı.
 
      Burada açıklama yapan Hakkari Valisi Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, gazi ve şehit ailelerine yönelik düzenlenen iftar yemeğine katılanlara teşekkür etti.
Şehit ve Gaziler sayesinde bu topraklar vatan haline geldiğini ifade eden Vali Toprak, “Bizlerde bunun kıymetini bilerek bu kadar büyük bedeli olan bu kadar büyük bedeller ödenen bu topraklara her şeyimiz ile tırnaklarımızla sarılarak sahip çıkacağız.
      Mehmetçiklerimiz, polislerimiz, polis özel hareketlerimiz, güvenlik korucusu kardeşlerimiz halen sizin bu yakınlarınız gibi sizler gibi şuan da 3 bin 500 metrelerden tutunda çok daha alçak ovalara kadar en sarp yerlerden en düzlük yerlere kadar şuanda görevlerinin başlardılar.
      Bizim şuan iftar yaptığımız anda onlar görevlerinin başında nöbetteler. Buraya geldiğimiz müddet zarfında da son iki senede çok sayıda şehitler verdik.
      Çok sayıda Mehmetçiğimizi, polisimizi uğurladık buradan. Ve gerekirse bundan sonra da gerektiği kadar memleketimizin, vatanımızın, bayrağımızın bekası için, birlik, bütünlüğümüz için ne kadar gerekiyorsa o kadar şehit ve gazi vermeye devam edeceğiz.
      Bunun başka bir yolu yoktur. Bu topraklarda yaşamanın bedeli budur. Bizlere de düşen vatandaşlarımıza da düşen birlik beraberliğimizi bozmamaktır.
      Son birkaç yıldaki Hakkari’deki ortamı hepiniz teneffüs ediyorsunuz. İlçelerimiz ile beraber tabi söylemek istiyorum. Gece saat 12 ve 1’lere kadar yaşlısı, genci, kadını, erkeği, çocuğu, öğrencisi büyük bir mutluluk içerisinde geceleri alışverişlerini yapıyorlar, geziyorlar, çay ocaklarında oturuyorlar.
       Bence Türkiye’nin değil dünyanın en şirin illerinden birinde yaşıyoruz. Eskiden bu huzur görülebiliniyor muydu? görünmüyordu.
      Devamlı bir çatışma ortamı, devamlı bir gerginlik, kepenk kapatma, devamlı tehditler, haraç almalar hangisi daha güzel sizin takdirinize bırakıyorum. Şuan ki bu huzur ortamı mı yoksa daha önceki karmaşa ortamı mı?. Fakat bu huzur ortamı da kendiliğinden meydana gelen bir şey değil.
     Biz her ne kadar şefkatimizi, sevgimizi, olması gerektiği şekli ile idareciler olarak sizleri en samimi şeklinde göstermek ile beraber bu düzeni bozmaya çalışanlara da gerekli dersleri bütün şehir ve kırsal kesimlerde güvenlik güçlerimiz gösterdiler karşılığını.
      Ve bunun neticesinde bu huzur geldi. Kendiliğinden olmuyor. Fakat tabi ki burada halkımızın teveccühüne bizlere güvenine, bizlerle beraber olmalarına, birlik beraberliği bozmamalarına da özellikle teşekkür etmek istiyorum. Ve şunu da ifade etmek istiyorum.
      Bu ortamdan bu huzur ortamından geriye dönüş asla olmayacaktır. Bu noktada kesinlikle geriye dönüş olmayacaktır. Halkımız da devletimiz de bunun bilincinde ve aynı zamanda kararlılığında.
      Artık burada 40 senedir eziyet çeken vatandaşımız işinde, gücünde, ticaretinde, çalışmasında olacak. İnşallah huzur içerisinde İstanbul’daki vatandaşımız ne kadar rahat ise ne kadar huzurlu ise buradaki vatandaşımız da o kadar rahat o kadar huzurlu olacak.
     O kadar işinde, gücünde olacak” dedi.  İftar yemeği programı şehitler için okunan dualar ile son buldu. 
 


 


 


Sonraki Sayfa: VALİMİZ SAYIN TOPRAK, KORKMAZ AİLESİYLE BİRLİKTE İFTAR YAPTI

Önceki Sayfa : AEP Kapsamında “Çocuklar Açısından Mahremiyet ve Güvenlik Tedbirleri” Semineri