Hakkari’de “Okul Destek Projesi”

      Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz konferans salonunda düzenlenen "Okul Destek Projesi" etkinliği programına Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK’ın eşleri Sayın Dr. Funda TOPRAK Hanımefendi, Vali Yardımcısı Bekir ABACI, İl Özel İdare Genel Sekreteri Osman KIZILBAN, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Salih KAYA, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel DURGUN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdür V. Cihan DEMİR, Türkiye İş Kurumu İl Müdürü Ahmet KIZILKAYA, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür V. Vahap ŞİMŞEK, SYDV Müdürü Vedat Ali ERTUŞ, İl Müftülüğü Şube Müdürü Şaban GÜLDAL, STK temsilcileri, Bedensel Engelli Dernek temsilcileri, Okul Müdürleri, Öğrenciler ve Öğrenci Aileleri katıldı.
 
      Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan programda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Salih KAYA bir konuşma yaptı.
KAYA yaptığı konuşmada; “Okul destek projesi, ekonomik imkânsızlıklar nedeniyle aileleri bakmakta güçlük çektiği için maddi olarak desteklediğimiz çocuklara, sosyal, kültürel, sanatsal ve akademik olarak da desteklemek için hayata geçirildi.
     Proje, uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliğinin değerlendirilebilmesi amacıyla pilot uygulama ile faaliyete geçirildi. 23 pilot  ilde SED Hizmetinden yararlanan 6 ,7 ve 8. sınıfta  okuyan 2000 çocuk proje kapsamına alınmıştır. Pilot iller seçilirken; illerin eşit coğrafi dağılımı, sosyo-ekonomik, demografik ve coğrafik özellikleri göz önünde bulundurulmuştur.
     Bu proje ile ilimizde SED Hizmetinden yaralanan öğrenciler arasında 100 çocuk tespit edilmiş, bu Çocukların tamamına Kırtasiye Malzemesi, kitap seti, atkı-bere ve eldiven ayrıca ilgi alanına göre 45 çocukluğumuza Eşofman ve Spor ayakkabısı,50 çocuğumuza Müzik Enstrümanı (22 Adet Bağlama,23 adet Gitar,5 adet Keman) dağıtımı yapılacaktır.
     
          Bir yıllık uygulama sürecinde bütçesi 2 milyon lira olarak belirlenen Okul Destek Projesi'yle ailelerde çocuk adına farkındalık oluşturulması, çocuklara okul dışı zamanlarını kaliteli ve verimli kullanabilecekleri ortam ve imkânların sunulması amaçlanıyor. 

       Bu kapsamda, SED hizmetinden yararlanan çocuklar sadece maddi olarak değil akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle desteklenecek. Ayrıca çocukların bu faaliyetlere katılması da sağlanacaktır. İlgi alanları tespit edilen çocuklar Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde açılacak olan kurslara yönlendirilecek ve birlikte koordine edilecektir.

        Projeyle çocukların psiko-sosyal gelişimlerinin birebir takibinin yanı sıra eğitim alanında rehberlik ve destek hizmeti de verilecek. Böylelikle çocuklara sosyal fırsat eşitliği sağlanması, okula devam ile okul başarı puanlarının artmasına katkı verilmesi hedefleniyor.
         Bu vesile ile projenin ilimize hayırlar getirmesini diler, sevgili çocuklarımıza kültürel, sanatsal ve akademik hayatlarında başarılar dilerim.” şeklinde konuştu.
Daha sonra proje kapsamında alınan malzemeler katılımcılar tarafından öğrencilere dağıtıldı.
Programın sonunda katılımcılara yapılan ikramla sona erdi.


Sonraki Sayfa: 5395 SAYILI ÇOCUK KORUMA KANUNU 2017 YILI 6. DÖNEM İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Önceki Sayfa : 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele' Komisyon Toplantısı