HAKKÂRİ’DE ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİMİZ ONURUNA YEMEK VERİLDİ

      Valiliğimiz Aile ve Sosyal Politikalar (ASP) İl Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü etkinlikleri kapsamında şehit yakınları ve gaziler onuruna yemek verildi.
 
      Hakkâri Evi’nde verilen yemeğe Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, Belediye Başkan Vekili Cüneyt EPCİM, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat ŞAHİN, Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, Vali Yardımcısı Bekir ABACI, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi KORKMAZ, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, Dağ ve Komando Tugay Komutan Yardımcısı Yarbay Cavit NARTOP, ASP İl Müdürü Mehmet Akif BİLDİRİCİ, şehit ve gazi aileleri katıldı.
 
      Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, masalarını dolaştığı davetlilerle yakından ilgilenerek onlarla bir süre sohbet etti.
 
      Daha sonra Valimiz Sayın TOPRAK ve beraberindeki protokol üyeleri aynı masaları paylaştıkları şehit ve gazi aileleriyle birlikte akşam yemeği yediler.
 
      Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından Hakkâri Müftüsü Faruk GÜRBÜZ tarafından dua yapıldı.
 
      Programda bir konuşma yapan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, 15 Temmuz’daki hain kalkışmanın yıldönümü vesilesiyle şehit yakınları ve gazilere vermiş oldukları yemeğe katılan herkese teşekkür etti.
 
      Valimiz Sayın TOPRAK, "Bugün burada huzur ve güven içerisinde millî birlik ve beraberlik içerisinde vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü sağladığımız bir ortamda uğruna her an canımızı vermeye hazır olduğumuz bayrağımızın özgürce dalgalanmasında en büyük payın sahip olan şehitlerimize borçluyuz. Kanlarını canlarını bu bahsetmiş olduğum en önemli değerlerimiz uğruna feda eden şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, yüce Allah’tan kendilerine rahmet diliyorum.
 
      Gazilerimize ve ailelerine de sağlıklı, huzurlu yıllar diliyorum. Şair Mithat Cemal KUNTAY şiirinde belirttiği gibi "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır." şeklinde çok kısa ve veciz bir şekilde özetlediği üzere şu anda üzerinde bulunduğumuz Hakkâri’den Edirne’ye, Trabzon’dan Antalya’ya kadar ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı toprağımızın her köşesi tarihten beri düşmana hainlere karşı canlarını feda etmiş şehitlerimiz ve sağlıklarını vücut bütünlüklerini feda etmiş gazilerimizin sayesindedir. Öncelikle şu almış olduğumuz özgür nefeslerin her birini onlara borçlu olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum. Burada bulunan kıymetli misafirlerimiz de bu kanını canını feda eden şehitlerimizin yakınları, çocukları, babaları ve gazilerimizden oluşuyor. Ben bu kadar kıymetli bir toplulukla bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ve mutluluğu ayrıca ifade etmek istiyorum. Tarihimiz boyunca bu toprakların özgürlüğü birlik ve beraberliğimiz için mücadele eden dedelerimiz, babalarımız amcalarımız, abilerimizin bırakmış olduğu bu mirası aynı şekilde devam ettirip koruyabilmek amacıyla şimdi de onların evlatları, çocukları, kardeşleri ihtiyaç halinde aynı fedakârlığı aynı cefakarlığı, aynı kahramanlığı ve cesareti gözlerini kırpmadan sürdürmeye devam ediyorlar. Bununla da hepimiz her birimiz ne kadar övünsek azdır. İşte bu bölgede yaşayanlar biliyorlar 35-40 senedir bu bölünmez kutsal vatanımızı parçalamak için mücadele eden mihraklara karşı bu bölgede kanlarıyla canlarıyla çarpışan korucularımız, askere gidip Mehmetçik olarak kanını canını döken kardeşlerimiz, bekçi olarak polis olarak aynı şekilde mücadelesini sürdüren kardeşlerimiz Hakkâri’de ve bölgemizde hayatlarını devam ettiriyorlar.
 
      Bu manada da ben kahraman korucularımıza, askerimize, polisimize teşekkürlerimi minnetlerimi bu vesileyle de sunmak istiyorum. Yine aynı şekilde bu yemeğinde verilmesinde birinci derecede etkisi olan bundan bir yıl önce yaşamış olduğumuz bu korkunç hain kalkışmayı da hatırlatmak istiyorum. Milletimizin birliğine, bütünlüğüne, vatanımıza, bayrağımıza, demokrasimize, devlet başkanımıza, seçilmişlerimize dolayısıyla hepimize karşı gerçekleştirilen ve sizin dik duruşunuzla milletimizin şiddetli bir şekilde dur demesiyle akamete uğrayan 15 Temmuz hain FETÖ’cü darbe girişimi de yine biraz önce bahsetmiş olduğum şehitlerimiz ve gazilerimizin yakınları oğulları ve torunları tarafından şiddetli bir şekilde engellenmiştir. Bu vesile ile değişik zamanlarda aynı fonksiyonu yerine getiren çok değerli kıymetli şehit yakınları ve gazilerimiz ile bir araya gelmek istedik. Vatanı ve milleti için en büyük fedakârlığı yapan Hakkârili kardeşlerimizle bir akşam yemeği yemek istedik.
 
      Aynı zamanda da hiçbir zaman unutmayacağız ve unutturmayacağız 15 Temmuz’u ve orada şehit olan kardeşlerimizi, ablalarımızı, abilerimizi, gazi olan kardeşlerimizi bu vesileyle anmak istedik.  Bütün şehitlerimiz biraz önce bahsetmiş olduğumuz kutsal değerlerimiz uğruna gözlerini kırpmadan büyük fedakârlıklar sergilediler. Düşmana korku dostlarımıza güven verdiler. Bütün dünya gördü ki ülkemiz üzerinde vatanımız üzerinde en küçük bir sıkıntı dâhi gündeme gelse bir araya gelemez konuşamaz diyen insanlar çok farklı dünya görüşlerine çok farklı siyasi görüşlere sahip olmalarına rağmen böyle dar zamanlarda böyle sıkıntılı zamanlarda böyle vatanın milletin savunulması gereken zamanlarda kimsenin tahmin edemeyecekleri bir hızla tek yumruk haline gelip gelebiliyorlar ve düşmanı inanılmaz derecede şaşırtacak darbeler indirebiliyorlar.
 
İşte 15 Temmuz’da geçen geçen sene yaşamış olduğumuz bu olayların belki tarihteki en önemlilerinden bir tanesiydi. Fakat milletimiz Türk’ü, Kürd’ü, Çerkez’i, Arap’ı, Laz’ı köken olarak Türk milletimiz yine inanılmaz bir birliktelik sergileyerek bu hain kökü 50 senelere önce dayanan hazırlıkları bu hain FETÖ’cü darbe girişimini Başkomutanımız Sayın Cumhurbaşkanımızın da çağrısıyla daha da kuvvetlendirerek aynı gece durdurdular. Bunun yanında bir alternatifi olmayan en büyük gücümüz, kuvvetimiz vatan savunmamızın vazgeçilmez neferleri olan Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki kahraman subay, astsubaylarımız, Mehmetçiklerimizle ve yine bu vatandaşlarımızla aynı hassasiyetleri göstererek 15 Temmuz gecesi bu hainlere dur dediler. Onlara da buradan teşekkürlerimiz, şükranlarımızı sunuyoruz.
 
      Aynı şekilde emniyet kuvvetlerimiz onlara mensup olan müdür kadrosundan polis ve bekçi kadrosuna kadar vatanına milletine ve seçmiş olduklarına demokrasilerine inançları tam olan kardeşlerimiz de yine bu milletimiz ve Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki vatansever sadece vatanına bağlı olan subaylarımızla beraber bu kalkışmaya dur dediler. Gücümüzü ve gerektiğinde neler yapabileceğimizi ortaya çıkaran bu 15 Temmuz’u bundan sonra da Sayın Cumhurbaşkanlığı makamının himayelerinde her yıl bu şekilde anmaya devam edeceğiz. Millî birlik ve bütünlüğümüzün ne kadar büyük bir güç olduğunu da her zaman hatırlayacağız. Bir arada olduğumuz zaman bir olduğumuz, diri olduğumuz, iri olduğumuz zaman hiçbir kuvvetin hiçbir mihrakın bizi parçalamaya, bölmeye ve bizi dış güçlere teslim etmeye gücü yetmeyecektir. Ben bu yemeğin de bunun bir göstergesi olduğuna inanıyorum. Sizlerle beraber olmaktan duyduğum mutluluğu tekrar vurgulamak istiyorum. Davetimize de icabet ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. 
 

 

 
 

Sonraki Sayfa: VALİMİZ SAYIN TOPRAK’TAN ŞEHİT AİLELERİNE ZİYARET

Önceki Sayfa : Bakanımız Kaya'nın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı