VALİMİZ SAYIN TOPRAK, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ

Hakkâri Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında şehit yakınları ve gazilerle yemekte bir araya geldi.
 
Valiliğimiz bünyesinde İl Müdürlüğümüz tarafından Hakkâri Evi’nde verilen yemeğe Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK’ın yanı sıra eşleri Sayın Dr. Funda TOPRAK Hanımefendi, Dağ ve Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Umut ÖZTÜRK, Belediye Başkan Vekili Cüneyt EPCİM, Vali Yardımcısı Mehmet Nurullah KARAMAN, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi KORKMAZ, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, İl Müdürü Salih KAYA, İl Müftü Vekili Yılmaz ÖNAL, şehit yakınları ve gaziler katıldı.
 
Burada bir konuşma yapan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, şehit aileleri ve gazilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, onlarla her fırsatta buluşmayı arzuladıklarını söyledi.
 
"Kutsal bildikleri değerler uğrunda vatanımız, ülkemiz, milletimiz, bayrağımız, toprağımız, namusumuz uğruna sizlerin her birinizin ailesinden şehitler verildi" diyen Valimiz Sayın TOPRAK, şunları kaydetti:
 
"Sizler bir insanın ülkesi, namusu, kutsal bildiği bütün maddi ve manevi değerler için en kıymetli olan canını feda eden kişilerin ailelerisiniz. Hakkâri’sinden Adana’ya, Sinop’tan Mersin’e kadar ülkemizin bütün köşelerinde rahat bir şekilde nefes alıp hayatımızı sürdürebiliyorsak bu memleketimiz için şehit olmuş bu çok kutsal kişiler ve gazilerimizin sayesindedir. Çünkü ülke savunması, asayiş olmadığı takdirde bütün saldırılar püskürtülmediği takdirde şu anda kullandığımız idrak ettiğimiz yolundan, ulaşımından, eğitiminden, sağlığından, bayındırlık hizmetlerinden hiçbir hizmetin bir kıymeti bulunmamaktadır. Öncelikle vatanımızın birlik, bütünlük, esenlik içerisinde başı dik bir şekilde bağımsız özgür olması lazım ki diğer hizmetlerimiz de vatandaşlarımıza verilebilsin. İşte bunun temini yönünde sizlerin yakınları, evlatları, babaları, kardeşleri bunun bilincinde hareket ederek şehit oldular. Canlarını bu ülkeye ve bizlere feda ettiler. Biz onlara ne kadar şükran duygusu beslesek ne kadar onları minnetle ansak azdır. Bu öyle bir yüce duygudur ki; ülkemiz, vatanımız, kutsal değerlerimiz üzerinde şehit olmak insana öbür dünyada ve bu dünyada çok büyük makam vermekle beraber aynı zamanda büyük bir kuvvetin gücün de göstergesidir. Herkes şehitlik makamına ulaşamaz. Hakkâri’mizin kendine has coğrafyasından dolayı ve hain terör örgütleri de burada yaşayan insanlarımızın hayatını zindan etmelerinden dolayı çok yüksek oranda şehitlerimiz var. Bunların da çoğunluğunu korucu kardeşlerimiz teşkil ediyor gazilerimizi ve şehitlerimizi. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçiğimizle beraber verilen bütün görevleri icra etmek için bu rahmetli kardeşlerimiz, gazilerimiz görev yerlerine gözlerini kırpmadan intikal ettiler. Ya şehit oldular ya gazi oldular. Hatta bugün bile korucularımız yine Türk Silahlı Kuvvetlerimizle beraber en zorlu şartlarda ve coğrafyalarda hizmetlerine görevlerine cansiperane devam ediyorlar. Her dakika şehit olabileceklerini, gazi olabileceklerini bile bile en ufak tereddüt göstermeden Jandarmamızla beraber Kara Kuvvetlerimizle beraber, polisimizle özel harekâtımızla beraber görevlerini icra ediyorlar. Bu da bu gölgede yaşayan insanlarımızın ne kadar kahraman olduklarını ne kadar vatan millet ve manevi değerlerimize sahip olduklarının bir göstergesidir. Ben bunun için her vesile ile söylüyorum, bugün de ifade etmek istiyorum. Ben Hakkârili kardeşlerimle gurur duyuyorum."
 
Edirne'deki, İstanbul'daki vatandaşımız rahat nefes alabiliyorsa, huzur içerisinde kendini hissedebiliyorsa bu Hakkâri’mizin öncelikle sağlam durmasından kaynaklanmaktadır diyen Valimiz Sayın TOPRAK, konuşmasını şöyle tamamladı:
 
"Hakkâri burada sınavı hakkı ile yerine getirmemiş olsaydı bırakın sadece bizim coğrafyamızı Türkiye rahat edemezdi. Yüksekova'da gördüğümüz gazilerimiz, şehit ailelerimiz, bugün burada gördüğümüz sizler göstermektedir ki kim ne oyun planlarsa planlasın amacına ulaşamayacaktır. Milattan önce 2 binli yıllardan beri tarih yazmış olan Türk Silahlı Kuvvetlerimizle beraber buradaki yerel halktan seçtiğimiz korucularımız da aynı güç, disiplin, fedakârlık, iman, bayrak ve vatan aşkı ile verilen görevleri icra etmişlerdir. "
 
Daha sonra Valimiz Sayın TOPRAK ve beraberindeki protokol üyeleri aynı masaları paylaştıkları şehit ve gazi aileleriyle birlikte öğle yemeği yediler.
 
Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve dua yapılmasının ardından Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK’ın şehit yakınları ve gazilerle bir süre sohbet ederek onların sorun ve taleplerini dinledi.

 


Sonraki Sayfa: Bakan Kaya’nın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Mesajı

Önceki Sayfa : VALİMİZ SAYIN TOPRAK, ŞEHİT AİLELERİNİ EVLERİNDE ZİYARET ETTİ